W jaki sposób możemy aktywnie spędzić czas na greckiej wyspie Korfu?
W taki oto sposób możemy aktywnie spędzić czas na przepięknej greckiej wyspie Korfu:
1). Nurkowanie – należy wiedzieć, że dobre warunki do nurkowania są na północno-zachodnim i północno-wschodnim wybrzeżu Korfu. Na całej wyspie znajduje się wiele baz nurkowych, najpopularniejsze są te w Kassiopi i w Paleokastritsie. Ceny zaczynają się od 40 euro za tzw. intro, czyli nurkowanie wprowadzające z instruktorem. Podczas nurkowań turystycznych możemy obejrzeć między innymi pobliskie „rafy”, a właściwie miejsca, gdzie rosną koralowce, a także jaskinie oraz wraki statków w okolicach Ermones i Liapades. Amatorom snorkelingu polecane jest wschodnie wybrzeże, gdyż morze między Korfu i Albanią nie jest targane silnymi wiatrami i szybciej się nagrzewa. Dzięki temu możemy spędzić pod wodą sporo czasu bez pianki, wyłącznie z nurkowym zestawem ABC.
2). Kitesurfing i windsurfing – generalnie Korfu nie jest najlepszym miejscem do uprawiania tych dyscyplin. Zdecydowanie lepsze warunki są na niedalekiej Lefkadzie. Od maja do sierpnia wiatr wiejący na wyspie jest słaby i nadaje się co najwyżej dla początkujących. Natomiast od września do grudnia wieje wiatr południowym który potrafi wywoływać nawet 4-metrowe fale. Niestety, często towarzyszą mu kilkudniowe ulewy. Miejsca polecane początkującym to plaże Issos i Chalikounas, znów dla zaawansowanych odpowiednie będą Avlaki i Acharavi.
3). Żeglowanie – Korfu stwarza doskonałe warunki do rozpoczęcia przygody pod żaglami. Niemal w każdej marinie cumuje mnóstwo żaglówek i łódek motorowych, a wypożyczalnie są praktycznie w każdej większej miejscowości. Pomimo wysokich cen, warto wyczarterować jacht wcześniej, ponieważ w szczycie sezonu może być problem z dostępnością łodzi i wynajęciem skipera. Rezerwacje najlepiej robić przez internet: www.korfu-charters.com (Gouvia) oraz www.istion.com (Kerkira). Korfu Yachting (www.corfuyachting.com) oferuje jednodniowe rejsy wzdłuż wschodniego wybrzeża do Kassiopi, Lefkimmi i na wyspę Sivota. Dłuższe rejsy wraz z noclegiem na pokładzie przewidziane są między innymi na wyspy Paksos i Antipaksos. Możemy też pożyczyć łódkę motorową (ze skiperem) i opłynąć wyspę. Jednodniowe wycieczki na dzikie plaże niedostępne z brzegu oferują też inne firmy, na przykład „Sail Away”. Łódki wypływają codziennie (9.00-21.00) z mariny w Kerkirze. Koszt 6-godzinnej wycieczki to 25-40 euro/za osobę (zależnie od liczby osób na łódce), znów 2-godzinna wycieczka kosztuje 15 euro/za osobę. Mamy też do wyboru inne takie oto agencje: „Britania Cruises” czy „Joy Cruises”.
4). Rejsy Wycieczkowe – należy wiedzieć, że prywatne wycieczki, między innymi na Paksos, Antipaksos, do Albanii (Saranda) i Włoch, oferowane są przez biura podróży znajdujące się około 200 metrów od Nowego Portu w Kerkirze przy ulicy Venizelou. Całodniowa wycieczka na Paksos: w godzinach 9.00-19.00, kosztuje około 20 euro/za osobę; Alabania: rejs tam i z powrotem około 20 euro/za osobę, w jedną stronę 23 euro/za osobę; Włochy: w tym przypadku rzetelnej informacji udzielą nam agencje lonian Cruises (www.ionian-cruises.com) i Minoan Lines (www.minoan.gr). Firmy te zapewniają także odbiór z hotelu, ale musimy się liczyć z dodatkowymi opłatami (około 10 euro).
5). Narty wodne i wakeboarding – to sport, które możemy uprawiać na całym wschodnim wybrzeżu wyspy, a głównym kurortem oferującym te rozrywki jest Gouvia. Wiatr wieje tam słabo, więc morze wygląda jak jezioro, co gwarantuje gładkie ślizganie się po jego tafli.
6). Kajakarstwo morskie – jeśli chcielibyśmy zacząć przygodę z kajakarstwem morskim, najlepiej zróbmy to wówczas w Kalami. Są tam wypożyczalnie sprzętu, a przybrzeżne wody należą do bardzo spokojnych. Wypożyczalnie znajdują się także na plaży w miejscowościach Glyfada oraz Avlaki. Wypożyczalnie kajaków morskich (i loty paralotnią) oferuje Corcyra Water Sport w Gouvi.
7). Trekking – dla lubiących piesze wycieczki z plecakiem lub bez, zdecydowanie najlepszą porą na odwiedzenie Korfu jest wiosna. Możemy korzystać z krótkich szlaków, na przykład Benitses – Achilleion, wspiąć się na najwyższy szczyt wyspy – Pantokrator, lub przejść najdłuższy i najbardziej wymagający szlak na wyspie: Corfu Trail.
8). Jazda rowerem – zdecydowanie najlepszym okresem na wycieczki rowerowe na wyspie jest wiosna lub jesień. W lecie temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza sprawiają, że przejazd nawet niewielkiego dystansu w pełnym słońcu staje się niezwykle męczący. W wielu miejscowościach, zwłaszcza na północnym wybrzeżu wyspy (Acharavi, Roda, Kassiopi), możemy wypożyczyć dobrej jakości rowery górskie, które najlepiej nadają się na jazdę po wyspie. Popularne są również zorganizowane wycieczki rowerowe na górę Pantokrator, choć wielu turystów wybiera się tam na własną rękę. Takie wycieczki organizują między innymi: „The Corfu Mountain Bike Shop (www.mountainbikecorfu.gr), „Alternative Tourism Greece” (www.alternativgreece.gr).
9). Jazda konna – w północnej części wyspy, w górskiej miejscowości Ano Korakiana oraz w nadmorskiej wiosce Gimari możemy pojeździć konno. Należy wiedzieć, że oferta przeznaczona jest zarówno dla doświadczonych jeźdźców, jak i dla początkujących.
10). Krykiet – na Korfu znajduje się pięć boisk do krykieta, z czego najlepszą lokalizację ma to na placu Spianada w centrum Kerkiry – gra z widokiem na Starą Fortecę i Pałac Królewski to rzadka przyjemność.
11). Paralotnia – na paralotni możemy latać w okolicach miejscowości Agios Gordios, Myrtiotissa, Troumbeta, Agios Stefanos, Pelekas i na górze Pantokrator. Wszystkie te miejsca znajdują się kilkaset metrów nad poziomem morza, co umożliwia start dzięki prądom wstępującym. Możemy też startować z plaży Issos. Lot z instruktorem (około 65 euro za 10-minutowy lot) oferuje „Corfu Ski Club” w zatoce Dafnila i „Barbati Ski Club”.
Polecam wypożyczenie motocyklu i eksplorowanie wyspy na własną rękę, we własnym tempie. Można dotrzeć do wyjątkowo spektakularnych miejsc.