Co można jeść przed pływaniem?
W każdym sporcie, czy to zawodowym, amatorskim czy zdrowotnym, odżywianie jest jednym z najważniejszych elementów. W pływaniu nie jest inaczej, w rzeczywistości jest to nawet ważniejsze niż w innych sportach. Co jeść przed pływaniem to pytanie, które zadaje sobie wiele osób, od ludzi, którzy spędzają dzień na plaży lub w basenie dla zabawy, po najlepszych sportowców.
Nasze ciało działa podobnie jak silnik; potrzebuje paliwa, aby móc działać. W tym przypadku naszym paliwem jest żywność, która dostarcza nam energii, której nasze ciała potrzebują, aby przekształcić ją w ruch. Jeśli mamy braki w diecie — lub jeśli nie jedliśmy przez wiele godzin — nie będziemy mieli wystarczająco dużo energii, aby móc pływać. Z drugiej strony, jeśli przed pływaniem zjedliśmy za dużo lub za mało, możemy cierpieć na niestrawność i problemy żołądkowe. Jak w wielu innych aspektach życia, właściwe postępowanie jest gdzieś pośrodku.
Co jeść przed pływaniem na zawodach lub treningiem?
Odżywianie jest istotnym filarem zdrowego życia. Ale jeśli jest to już ważne dla ogółu populacji, jest to jeszcze bardziej w przypadku sportowców, ponieważ ich wyniki sportowe będą się różnić w zależności od niego. Spożycie kalorii, które muszą otrzymywać jest większe, ponieważ mają również większe wydatki, a ponadto muszą brać pod uwagę stosunek makroskładników, tak jak to robimy w naszych planach żywieniowych dla sportowców.
Istnieją również inne wskazówki dietetyczne, które są ważne również dla pływaków. Na przykład, 5 posiłków dziennie. Jest to szczególnie ważne w twoim przypadku, ponieważ długotrwały post nie jest zalecany. W przeciwnym razie możesz cierpieć z powodu spadków glukozy podczas treningu i zrzucać winę na brak energii.
Jeśli zastanawiasz się, co jeść przed pływaniem na zawodach lub treningiem, musisz wiedzieć, czego unikać. Są to: słodkie napoje, tłuszcze i białka, które są trudne do strawienia. Idealnym pożywieniem w takich przypadkach są owoce, ponieważ nie tylko dostarczają nam węglowodanów, są niskotłuszczowe i bardzo lekkostrawne, ale także nawadniają nas.
Co jeść podczas treningu pływackiego?
Pływanie ma specyficzne cechy, które odróżniają je od innych sportów. Pierwsze i chyba najbardziej oczywiste jest to, że odbywa się on w wilgotnym środowisku. Z drugiej strony, ma on również tendencję do odbywania się przy wysokiej intensywności. To sprawia, że niezbędne jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia, ponieważ, jako że jest praktykowana w wodzie, może dać nam fałszywe wrażenie bycia odpowiednio nawodnionym. Oprócz picia wody, jeśli chcemy odzyskać siły i zjeść coś w czasie przerw, najlepiej zdecydować się na owoce lub lekkostrawne, niskotłuszczowe potrawy.
Co jeść po pływaniu?
Po zakończeniu treningu należy odżywić organizm dobrą dietą, która pomoże mu się zregenerować. W związku z tym ważne jest, aby zrobić to jak najszybciej i wiedzieć, które pokarmy należy traktować priorytetowo. Po pływaniu ważne jest, aby zjeść węglowodany i białka — czyli makroskładniki sprzyjające regeneracji — a jeśli zrobimy to w ciągu 30 minut po wysiłku, tym lepiej.
Niektóre z doskonałych żywności po pływaniu.
1. Jogurt.
2. Owoce.
3. Produkty zbożowe.
4. Twaróg.
5. Jajko.
6. Tuńczyk.
Czy mogę kąpać się po jedzeniu?
Jest to pytanie, które zadaje sobie wiele osób i jest to normalne, ponieważ od dziecka powtarzano nam tysiące razy, że nie możemy się kąpać do 1 lub 2 godzin po obiedzie. W rzeczywistości, być może sam to powiedziałeś przy niejednej okazji. Typowym następstwem tego stwierdzenia jest to, że nie możemy się kąpać, bo możemy dostać ataku trawienia i że dopóki tego nie zrobimy, nie możemy postawić stopy w wodzie. Zastanówmy się teraz, czy to prawda, że po jedzeniu nie można się kąpać.
Czy istnieje coś takiego jak „cięcie trawienne”?
Cięcia trawienne to jeden z najpopularniejszych mitów każdego lata. Jest ona powtarzana i przekazywana z pokolenia na pokolenie, tak masowo, że już nawet nie wątpimy w jej prawdziwość. Prawda jest taka, że nie ma czegoś takiego jak cięcie trawienne, przynajmniej nie w takim sensie, w jakim je znamy. To, co może się zdarzyć, to wstrząs obwodowy, lub zespół zanurzenia. Nie jest to jednak związane z faktem, że się kąpaliśmy lub jedliśmy, ale z nagłą zmianą temperatury naszego ciała i wody. Szok ten może wystąpić niezależnie od tego, czy jedliśmy, czy nie. Wchodzenie do wody po jedzeniu nie spowoduje szoku trawiennego, tak samo jak wchodzenie pod prysznic czy do wanny.
W takich przypadkach nie dochodzi do przerwania trawienia, ale raczej do gwałtownego spadku ciśnienia krwi, co może prowadzić do utraty przytomności. Takie spadki ciśnienia krwi z utratą przytomności mogą zdarzyć się w wielu innych sytuacjach, w rzeczywistości jestem pewien, że widziałeś taki przypadek lub nawet go doświadczyłeś. Jednak posiadanie go w wodzie jest potencjalnie śmiertelne, ponieważ możemy się utopić.
Czy powinniśmy poczekać, zanim wejdziemy do wody?
To pytanie jest podchwytliwe, ponieważ odpowiedź nie jest kategoryczna. Wyjaśnimy więc wszystko, co musisz wiedzieć, abyś mógł sam ocenić. Jak już wyjaśniliśmy, to co nazywamy „cięciami trawiennymi” nie jest związane z tym, czy ostatnio jedliśmy, czy nie, ale z różnicą temperatur pomiędzy naszym ciałem a wodą, co powoduje nagły spadek ciśnienia krwi. O tym powinniśmy pamiętać podczas kąpieli i pływania. Jest jednak jasne, że jedzenie może i ma wpływ na temperaturę naszego ciała.
Kiedy jemy, zwłaszcza gdy jemy dużo, trawienie staje się ciężkie i wymaga dużej ilości krwi. Oczywiście, krew dostępna dla naszego ciała jest ograniczona, więc jeśli jest skoncentrowana w jednym obszarze, nie może być w innych obszarach. Powoduje to tymczasowy wzrost temperatury w tej części ciała i spadek w innych częściach. Jeśli dodamy do tego nagłą zmianę temperatury po wejściu do wody, zwiększa się szansa na hydrokolizję.
Musimy jednak jasno powiedzieć, że czas, który upłynął między jedzeniem a kąpielą nie jest ani jedynym, ani najważniejszym czynnikiem. To, co wpływa w 100% to temperatura, w jakiej znajduje się nasze ciało i różnica z temperaturą, w jakiej znajduje się woda. W rzeczywistości jest to kolejny dowód obalający ten mit. Zwykle mówi się, że powinniśmy odczekać godzinę, ale trawienie może trwać nawet do 4 godzin. Wejście do wody po intensywnym uprawianiu sportu lub opalaniu się może być znacznie większym czynnikiem ryzyka niż jedzenie.
Jak uniknąć „cięcia trawiennego”?
Oto kilka wskazówek, jak uniknąć „cięcia trawiennego” po wejściu do wody.
1. Kontroluj temperaturę swojego ciała.
2. Staraj się zmniejszyć ciepło przed wejściem do wody.
3. Nie należy gwałtownie wchodzić do wody.
4. Wchodź do wody powoli, aby Twoje ciało mogło się przystosować.
5. Po opalaniu nie należy wchodzić bezpośrednio do wody.
6. Nie należy wchodzić bezpośrednio do wody po intensywnym wysiłku fizycznym.
7. Zawsze rób to w towarzystwie.
8. Wyjdź z wody, jeśli źle się czujesz.
Bardzo pomocne informacje! Zdarzały mi się sytuacje cięcia trawiennego podczas pływania. Spróbuje włączyć to do mojej diety.