Jak zacząć biegać w kilku krokach?
Bieganie w ostatnich latach stało się niezwykle popularne. Co prawda, pandemia nieco spowolniła różnego rodzaju imprezy biegowe, zniechęcając też wielu uczestników do dalszych treningów, ale pasjonatów joggingu wciąż nie brakuje. Chcesz zacząć bieganie, ale nie wiesz, od czego zacząć?
Krok 1 – zadaj sobie pytanie: po co?
Po co chcę biegać? To kluczowe pytanie, które musisz sobie zadać na samym początku. Jaki ma być cel Twojego biegania? Czy na początek wyłącznie po to, by zrzucić kilka kilogramów? Słowo „kilka” jest kluczowe. Jeśli masz dużą nadwagę, zacznij raczej od innych form aktywności, mniej obciążających stawy. Jaką masz motywację? Chcesz być zdrowszy i bardziej wysportowany? Chcesz czuć się pozytywnie i czuć przypływ endorfin? Bieganie poprawi Twoje samopoczucie. Jeśli to są Twoje motywacje, jesteś na dobrej drodze. Sama chęć chudnięcia może być pewną drogą, ale na pewno nie głównym celem.
Krok 2 – dobierz obuwie i odzież
Nie zamierzam zakłamywać rzeczywistości. Jeśli nigdy wcześniej nie biegałeś, nie masz formy, początki będą trudne. Łatwo się zniechęcić, ale żeby tego uniknąć, trzeba zadbać o to, by okoliczności rozpoczęcia treningów były jak najbardziej komfortowe. Przede wszystkim – wybierz dopasowane do Ciebie buty. Możesz oczywiście dużo o tym poczytać w sieci, poradzić się sprzedawcy w sklepie, najlepiej takiego, który sam biega i zna się na rzeczy. Oprócz obuwia ważna jest odzież. Jeśli biegasz latem, problemów większych nie ma. Jeśli zaczynasz wczesną wiosną – musisz mieć odpowiednie ubranie.
No właśnie, o jakiej porze roku zacząć? Wiosna jest dobrym pomysłem. Masz wtedy przed sobą cały sezon, a nie jest już zwykle tak zimno. Nie będę Cię czarował po raz kolejny – zimą zaczynać nie warto. Szybko stracisz motywację, nie będziesz wiedział, jak się ubrać. Pogoda może mieć duży wpływ na Twoje treningi. Jeśli jednak zaczniesz wiosną, przepracujesz dobrze cały sezon letni, to na jesień i kolejną zimę będziesz przygotowany. Pokochasz bieganie do tego stopnia, że nawet w śnieżne dni będzie Cię ciągnąć na trasę.
Krok 3 – wyznacz konkretne cele, stwórz plan treningowy
Musisz się zastanowić, co chcesz osiągnąć, mniej więcej w jakim czasie. Czy przygotowujesz się konkretnie pod dany dystans, jak np. półmaraton, czy może będzie to bieganie rekreacyjne i z czasem chcesz stawać się coraz lepszy. To podobny punkt do pierwszego. Tam jednak chodzi głównie o motywację i powód samego biegania. Tutaj wyznaczasz konkretny plan w głowie, możesz nawet rozpisać sobie treningi. Kiedy masz najwięcej wolnego czasu? Byłoby idealnie, gdybyś na trasie biegowej pojawił się minimum trzy razy w tygodniu.
Krok 4 – Biegaj.
Część przygotowania i teorii za Tobą. Teraz najważniejsze – wychodź i biegaj. Oczywiście, zanim to zrobisz, musisz wykonać rozgrzewkę. Znajdziesz w Internecie mnóstwo poradników, jak najlepiej to zrobić, a także ile ma trwać przed danym dystansem i typem treningu. Kiedy Twoje mięśnie będą odpowiednie zagrzane, ruszaj na trasę. Realizuj swoje plany, założenia, pokonuj kolejne dystanse w coraz lepszym czasie. Wyznaczaj poprzeczki, przełamuj wewnętrzne granice. Bieganie może przynieść Ci niesamowitą frajdę. Ważne, abyś robił to z głową i nie porywał się od razu z motyką na słońce.